committees and Zones

Technical Committees

Gymnastics BC has four technical committees:

  1. Men’s Artistic Gymnastics (MAG),
  2. Women’s Artistic Gymnastics (WAG),
  3. Trampoline Gymnastics (TG), and
  4. Gymnastics for All (GFA).

Each are constituted to be accountable to the board and the membership.

Each technical committee is responsible for the technical regulations, programs and services for each discipline. They work with the membership and staff to support the development and growth of gymnastics in BC.

Each chair is a member of the Gymnastics BC Board of Directors, elected by the membership at the applicable technical assembly.

Chair: Michael J. Hood

Judging Chair: Chris Sheremeta

Coaching: Richard Ikeda

Athlete Representative: Ken Ikeda 

Member at Large: Alexander Pozdniakov

Member at Large: Kris Krunick

Member at Large: Michael Sergeant

MAG Competitive Program Coordinator (Non-Voting): Thorstein Fischer

Chair: Jesse Jakins

Judging Chair: Adriana Schemel

Athlete Representative: Laura-Ann Chong

Member at Large: Andrée Montreuil

Member at Large: Jennifer Dober

Member at Large: Kyna Fletcher

Member at Large: Janice Fowler

Member at Large: Jared Goad

Member at Large: Nancy Beyer

WAG Competitive Program Coordinator (Non-Voting): Momona Komagata

Chair: Adriana Schemel

New Judge Mentor: Cyndi Fairbrother

Xcel Lead: Kaitlynn Ellis

Judging Assignments: Kerrie Turner

Secretary and Rural Judge Liaison: Lisa Laundry

HP Liaison: Gord Bennett

Assessment Coordinator: Anna Mataganova

GymBC Staff Liaison: Bobbie Worrall

  • To contact the Women’s Judging Committee (WJC) please email the WJC Chair
  • Subscribe to receive WAG judging updates

TG Chair: Kirsty Porter 

Coaching Chair: Jake Maxim

Judging Chair: TBC

Athlete Representative: Sydney Lovell Schmidt

Athlete Representative: Maja Bonham

Member at Large: June Booth

Member at Large: Lilla Gulyas

Member at Large: Ruth Saunders

Member at Large: Megan Conway

TG Past Chair: N/A this cycle

TG Competitive Program Coordinator (non-voting): Debbie McBoyle

Chair: Sherri Taylor

Member At Large: Jen Olthoff

Member At Large: Chantelle Yates

Member At Large: June Tiefenbach

Member At Large: Catou Tyler

Member At Large: Kathryn Wilkinson

Member At Large: Jayleen Lim

Member At Large: Jaye-Lynn Dendaas

Member At Large: Lindsay Gralewicz

Member At Large: Cristina Gillrie

Member At Large: Amé Van Zyl

Communication & Recreation Program Manager: Keara Urquhart

Standing Committees

Gymnastics BC has three standing committees:

  1. Finance Committee, 
  2. Personnel Committee, 
  3. Governance Committee, and the
  4. Awards & Scholarships Committee. 

Each standing committees supports the work of the Board of Directors.

Finance Committee

Headed by the Director of Finance, the Finance Committee monitors all financial matters of Gymnastics BC. The committee delivers all fiscal reports for the Board of Director meetings and AGM’s.

Director of Finance: Vivien Chow

Chair: Jennifer Lyster 

Vice-Chair: Mary Morice

GymBC CEO: Nigel Loring

Finance and Personnel Committee

Headed by the Chair, the Personnel Committee monitors all human resource including staffing levels of Gymnastics BC. 

Chair: Jennifer Lyster 

Vice-Chair: Mary Morice

Director of Finance: Vivien Chow

Director at Large: Peggy Willcox

Director at Large: Denise May

GFA Chair: Sherri Taylor

GymBC CEO: Nigel Loring

Governance Committee

The Governance Committee supplies support on all matters of governance, and provides recommendations to the board and the membership on Constitutions, By-Laws, Rules and Regulations. Supplies oversight and supports compliance to the membership on internal regulatory matters.

Chair: Jennifer Lyster 

Vice-Chair: Mary Morice

Director at Large: Chantelle Yates

Technical Committee Chair: Vacant

GymBC CEO: Nigel Loring

Awards and Scholarships Committee

Headed by a board Director (to be confirmed) the Awards & Scholarships Committee assists in decisions pertaining to the annual GBC Awards & Scholarships event.  This includes the selection of the scholarship recipients and Gymnastics for All award winners.

Vice-Chair: Mary Morice

GFA Chair: Sherri Taylor

Director at Large: Chantelle Yates

Member Club Representative: Lindsay Gralewicz

GymBC Staff Liaison: Leanne James

REGional ZOnes 

Our Province is divided in 8 Zones. Each zone has an appointed chairperson.

For information related to a specific zone, please refer to the chart below:

REGIONZONENAMECONTACT
KootenaysZone 1Vivian HughanEmail Vivian
Thompson-OkanaganZone 2Heather IvanitzEmail Heather
Fraser ValleyZone 3Richard IkedaEmail Richard
Fraser RiverZone 4Bobbie WorrallEmail Bobbie
Vancouver-CoastalZone 5Carlene LewallEmail Carlene
Vancouver Island-Central CoastZone 6Heather LapageEmail Heather
North WestZone 7Lara CollingwoodEmail Lara
Cariboo – North EastZone 8Chantelle YatesEmail Chantelle
Scroll to Top